Potęgowanie to jedno z ciekawszych działań matematycznych, które polega na podnoszeniu danej liczby do konkretnej potęgi. Jeżeli nasz x jest dodatnią liczbą całkowitą, potęgowanie odpowiada na mnożeniu tej właśnie liczby przez samą siebie. Jeśli zapiszemy przykładowo 23, oznacza to, że liczbę 2 podnosimy do trzeciej potęgi. Czyli mnożymy 2 ⋅ 2 ⋅ 2, w rezultacie otrzymując 8. Proste, prawda? Sprawy komplikują się nieco, gdy do akcji wkraczają działania na potęgach. Przyjrzyjmy im się bliżej.
Dodawanie potęg
Postaramy się w łatwy i przejrzysty sposób wytłumaczyć jak dodawać potęgi. Rozumiemy, że wielu z Was może mieć z tym mały problemy. Bez obaw, to naprawdę prostsze, niż może się wydawać!
Przykład 1.
Dodawanie potęg może wydawać się utrudnione, ponieważ polega ono na dodawaniu wykładników potęg, lecz ich podstaw. Na samym początku musimy ustalić jedno. Mianowicie, że:
x + x = 2x
Jeżeli dodanie dwóch takich samych liczb naturalnych powoduje możliwość zamiany działania na mnożenie, to dodawanie potęg o tych samych podstawach będzie wyglądać następująco:
Jeżeli x + x = 2x,
to 42 + 42 = 2 ⋅ 42
Zamieniając działanie na mnożenie, wykonaliśmy właśnie poprawne dodawanie potęg o tych samych podstawach. Można oczywiście pokusić się o rozwiązanie tego działania. Spróbujecie odnaleźć wynik sami? Ile wynosi: 42 + 42 = 2 ⋅ 42 = ?
Przykład 2.
Pójdźmy o krok dalej. Co powiecie na takie dodawanie potęg?
2 ⋅ 42 + 42
W tym wypadku posłużymy się naszym początkowym wzorem z niewiadomą x, pamiętając również o kolejności wykonywania działań. Pamiętaj! Najpierw mnożenie, potem dodawanie! Dlatego:
Jeżeli 2x + x = 3x,
to: 2 ⋅ 42 + 42 = 3 ⋅ 42
I tak dalej, i tak dalej. Dodawanie potęg to prosta sprawa!
Odejmowanie potęg
Tak jak w przypadku dodawania, odejmowanie potęg będzie się rządziło podobnymi prawami. Jeśli już opanowaliście dodawanie i odejmowanie liczb całkowitych, to nie powinniście mieć problemu z działaniami na potęgach. Na wszelki wypadek, zobaczmy to na jednym, konkretnym przykładzie.
Przykład 3.
Nie owijając w bawełnę, rzućmy okiem na poniższą zależność:
2x – x = x
Skoro od większej liczby odejmujemy mniejszą i otrzymujemy wynik odejmowania, to teraz przenieśmy to samo na nasz przykład z potęgami:
2 ⋅ 42 – 42 = 42
Koniecznie pamiętaj o kolejności działań matematycznych. Najpierw mnożenie, potem odejmowanie. Dlatego od dwóch liczb 42 odejmujemy jedną taką liczbę. Nie ma innego rozwiązania.
Potęgi wzory
Czy istnieją jakieś wzory potęg? Jak najbardziej. Poniżej przedstawiamy Ci kilka najważniejszych wzorów, które ułatwią Ci zrozumienie, na czym polega potęgowanie. Pozwól, że przedstawimy wzory na literach, gdzie:
a, b – podstawa potęgi
n, m – wykładnik potęgi
Oto wzory na potęgi:

Nie zapominaj!
Dodawanie i odejmowanie potęg może być elementem bardziej rozbudowanych działań matematycznych. Zawsze staraj się maksymalnie skracać i upraszczać wszelkie zapisy. Poprzez wzory skróconego mnożenia, wyciąganie przed nawias, lub – o czym pisaliśmy wyżej – odejmowanie i dodawanie potęg.
Na koniec jeszcze jedno: nie pomyl dodawania i odejmowania potęg z ich mnożeniem i dzieleniem!
Dodawanie: 63 + 63 + 63 = 3 ⋅ 63
Mnożenie: 63 ⋅ 63 ⋅ 63 = 63+3+3 = 69
1 comment so far